
Każdy proces trzeba zacząć od wykonania formy, z której robi się odlewy.
Technika umożliwia uzyskanie mocno złożonych kształtów, rzadko wymagana jest specjalna obróbka po odlewie. Przypatrzmy się technologiom odlewania.
Odlewy kokilowe są używane najczęściej przy cynku i ołowiu. Ta metoda polega na wlewaniu płynnego budulca do trwałej formy, przezywanej kokilem. Technika ta wyróżnia się znikomą chropowatością rezultatu, a również niezłą jakością. Oprocz tego nie wymaga wiele czasu, co sprawia, że jest bardziej energooszczędna. Należy zaznaczyć, że jest to dość stara technologia. Została wynaleziona dwa wieku temu i miała kluczową funkcję w industrializacji ery Rewolucji Przemysłowej. Tak powstają stopy aluminium.
Odlewy ciśnieniowe odznaczają się tym, że przed wlaniem metalu, formę dociska się wielkim ciężarem, a potem płynny stop wtłacza się pod wielkim ciśnieniem. To powszechnie używana technologia. Jej zaleta pochodzi z dobrej jakości rezultatu i szybkości działania. Nagminnie używana przy produkcji seryjnej. Odlewy ciśnieniowe występują w dwóch odmianach – z gorącą i zimną komorą tłokową. Wszystko zależy od stopu.
Ostatnim pojęciem, jakie chciałbym wam przybliżyć, jest wyżarzanie.
Czy nasz wpis przypadł Ci do gustu tak bardzo, że masz ochotę zaznajomić się z następnym? To fantastycznie. Zatem tu naciśnij i sprawdź (https://souniq.pl/szczotki-tarczowe/) więcej newsów.
Jak się można domyślić, to swego rodzaju obróbka cieplna. Metal lub stop podgrzewa się do określonej temperatury, utrzymuje w niej przez właściwy czas, a później ostrożnie wychładza. Czyni się tak, by zatrzeć występujące nieprawidłowości w konstrukcji odlewu. W zależności od rodzaju surowca i stopnia naprężeń i niejednorodności, ustawia się różne temperatury i czasy ekspozycji. Oto najpopularniejsze metody wyżarzania: odprężające, grafityzujące i rekrystalizujące – więcej.
Doszliśmy do końca. Sądzę, iż po tym tekście odlewy przestały być dla was czarną magią.