Wszystko o odlewach

W poniższym, króciutkim artykule opiszę, do czego służą odlewnie, jakie wyróżniamy typy odlewów i kilka innych, na pewno praktycznych wiadomości.

Zacznijmy od samej definicji odlewania. Odlewanie to metoda produkcji części, opierająca się na wlewaniu rozgrzanego, ciekłego metalu bądź stopu do specjalnie ukształtowanych form odlewniczych.

Odlewy

Źródło: www.alwro.com.pl

Każdy proces trzeba zacząć od wykonania formy, z której robi się odlewy.

Technika umożliwia uzyskanie mocno złożonych kształtów, rzadko wymagana jest specjalna obróbka po odlewie. Przypatrzmy się technologiom odlewania.

Odlewy kokilowe są używane najczęściej przy cynku i ołowiu. Ta metoda polega na wlewaniu płynnego budulca do trwałej formy, przezywanej kokilem. Technika ta wyróżnia się znikomą chropowatością rezultatu, a również niezłą jakością. Oprocz tego nie wymaga wiele czasu, co sprawia, że jest bardziej energooszczędna. Należy zaznaczyć, że jest to dość stara technologia. Została wynaleziona dwa wieku temu i miała kluczową funkcję w industrializacji ery Rewolucji Przemysłowej. Tak powstają stopy aluminium.

Odlewy ciśnieniowe odznaczają się tym, że przed wlaniem metalu, formę dociska się wielkim ciężarem, a potem płynny stop wtłacza się pod wielkim ciśnieniem. To powszechnie używana technologia. Jej zaleta pochodzi z dobrej jakości rezultatu i szybkości działania. Nagminnie używana przy produkcji seryjnej. Odlewy ciśnieniowe występują w dwóch odmianach – z gorącą i zimną komorą tłokową. Wszystko zależy od stopu.

Ostatnim pojęciem, jakie chciałbym wam przybliżyć, jest wyżarzanie.

Czy nasz wpis przypadł Ci do gustu tak bardzo, że masz ochotę zaznajomić się z następnym? To fantastycznie. Zatem tu naciśnij i sprawdź (https://souniq.pl/szczotki-tarczowe/) więcej newsów.

Jak się można domyślić, to swego rodzaju obróbka cieplna. Metal lub stop podgrzewa się do określonej temperatury, utrzymuje w niej przez właściwy czas, a później ostrożnie wychładza. Czyni się tak, by zatrzeć występujące nieprawidłowości w konstrukcji odlewu. W zależności od rodzaju surowca i stopnia naprężeń i niejednorodności, ustawia się różne temperatury i czasy ekspozycji. Oto najpopularniejsze metody wyżarzania: odprężające, grafityzujące i rekrystalizujące – więcej.

Doszliśmy do końca. Sądzę, iż po tym tekście odlewy przestały być dla was czarną magią.

Źródło: Alwro S. A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*