Jak najtaniej rozwiązać problem pustych transportów?

Transport drogowy jest kosztowny, zakup i bieżąca obsługa pojazdów dużo kosztuje, olej napędowy także do najtańszych nie należy, a w czasie jazdy na kierowców czeka niemało ponadprogramowych opłat. Jeśli się to wszystko posumuje, to okazuje się, że trzeba mocno się czasami natrudzić, żeby na tego typu biznesie nie ponieść straty. Dużym kłopotem przewoźników są powroty bez żadnego ładunku. Zamówiony towar należy dostarczyć do celu, który czasami może się znajdować na przeciwległym końcu kontynentu, i do przebycia jest kilka tysięcy mil.

załadunek chłodni

Autor: Glen Wallace
Źródło: http://www.flickr.com

Za przewiezienie ładunku zamawiający płaci umówioną stawkę, która czasami jednak nie pokrywa kosztów powrotu samochodu do swojej bazy, i jeżeli kierowca (zobacz również kategoria a) nie ma zapewnionego ładunku do przewiezienia w powrotnej drodze, to do takich zleceń być może będzie trzeba dołożyć.

Z tego też powodu chyba każdej transportowej firmie zależy na tym, żeby samochód jak najmniej był zupełnie pusty, gdyż wtedy nie będzie on przynosił on żadnych zysków, a co więcej, do takich przebiegów zwyczajnie się jeszcze dokłada.

Niezwykle pomocne w rozwiązywaniu kłopotów z pustymi kursami ciężarówek są przeróżne internetowe giełdy transportowe. Giełdy takie są z reguły serwisami międzynarodowymi, do jakich dostępność mogą mieć klienci z wielu różnych krajów. Przez to możliwość wyszukania zlecenia jest dużo większe, niż gdyby działały tylko na jednym rynku. Idea tego typu serwisów jest niezwykle prosta.

Z jednej strony ogłoszenia dają kierowcy, jacy będą wracali określoną trasą i będą mogli w drodze powrotnej coś przewieźć, a kolejna kategoria to firmy posiadające wolne frachty i szukające kogoś, kto ich towary przewiezie do docelowego miejsca. Przeważnie ogłoszenia dotyczą jednorazowych przejazdów, ale czasami zdarzają się również oferty które dotyczą dłuższej kooperacji.

Ogromną zaletą tego typu portali jest szybkość wyszukiwania zleceń, sam kontakt między zleceniodawcą i zleceniobiorcą jest bardzo szybki i przedsiębiorstwo, które przykładowo ma wolny ładunek do przewiezienia na drugi koniec Europy bez większych problemów może znaleźć wolny pojazdy, który w dobrej cenie go przewiezie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*