Odkrywki, plusy i minusy

Wiele razy mieliśmy okazję słyszeć, że Polska kopalniami stoi. Może kiedyś tak się mawiało. Dziś kopalnie zamykamy. Górnicy muszą protestować, bo tracą oni jedyne źródło finansowania własnej rodziny. A sporo osób się krzywi, bo uważa, że mogą się przekwalifikować. Ale te osoby, nie wiedzą, że górnicy na kopalni są tam zatrudniani z dziada pradziada i tak naprawdę nie dadzą rady się przekwalifikować. A wybycie z kraju i działanie w kopalniach w innych państwach jest dość ryzykowna i nie zawsze możliwa.

kopalnia
Ostatnio kontrowersje dotyczą nie tylko górników pracujących na dole, ale też kopalni odkrywkowych. W wielu krajach taka metoda wydobywania surowców jest stosowana, ale u nas niestety coraz więcej osób jest na nie i w tej kwestii są organizowane protesty okolicznych mieszkańców.

Jeżeli użyta w niniejszym tekście narracja do Ciebie trafia, to zobacz tu inne tego rodzaju porady – one dotyczą analogicznej problematyki.

Osoby protestujące uważają, że odkrywka, polecany artykuł, zniszczy m.in. okoliczne uprawy. Wiadomo, że ludzie protestujący mają wiele innych powodów dla których tak głośno krzyczą. Ale dobrze pamiętać, że odkrywkowa kopalnia to nie tylko minusy.

Mieszkańcy wielu gmin w naszym kraju uważają, że działalność kopalni odkrywkowej w ich okolicy doprowadzi do katastrofy ekologicznej. W związku z tym mieszkańcy burzą się. My Polacy przyzwyczailiśmy się, że musimy organizować protesty w taki tylko sposób nasz głos zostaniemy zauważeni. Z tego też powodu ludzie z miejscowości Krobia razem z mieszkańcami pobliskich gmin i nie tylko, zrobili niemalże ośmiokilometrowy łańcuch z ludzi, protestujących przeciw budowie odkrywki Poniec-Krobia-Oczkowice. Ludzie chcą, by zaprzestano myślenia o tworzeniu kopalni odkrywkowych w ogóle.

kopalnia

Autor: ZnaneNieznane.pl
Źródło: ZnaneNieznane.pl

Wiadomo, że teren przy jak i teren samej kopalni odkrywkowej uległby całkowitemu przeobrażeniu, ale poza wadami są również plusy takiej inwestycji. Nowe miejsca pracy i opcja otrzymania cennych surowców. Ale wszyscy mają swoje zdanie i w tej sytuacji nie da się odnaleźć złotego środka. Bez względu na podjętą decyzję znajdą się malkontenci. Warto byłoby zamiast protestować lub podejmować decyzje na górze przeprowadzić debatę publiczną ze zwolennikami i przeciwnikami zrobienia kopalni odkrywkowej. Przez to moglibyśmy chociaż przyjrzeć się sytuacji z dwóch stron i przyjąć któreś ze stanowisk, moglibyśmy zrozumieć, o co w tym chodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*