Budowa nowych dróg na bagiennych obszarach dzięki zagęszczaniu gruntów

Polska w ostatnim czasie bardzo sprawnie rozwija się, ścigając lepiej usprawnione zachodnie państwa. Nadzwyczaj jest to zaobserwowane w rozbudowie infrastruktury drogowej a także kolejowej. Poza tym kilka lat temu w Polsce istniało tylko parę odcinków autostrad, które standardem doścignęły drogom w państwach zachodnich. Dynamicznie rozpoczęto się modyfikować w momencie wstąpienia kraju do Unii Europejskiej.

budowa dróg

Autor: thisisbossi
Źródło: http://www.flickr.com
Unia pomogła nam poprzez dofinansowania do wielu inwestycji które w tym czasie były prowadzone na obszarze kraju. Jak jest wiadome ogrom inwestycji wymagała niezwykle dużych nakładów finansowych ale także bardzo wielu dłoni do działania i bardzo dużo maszyn. W jaki sposób takowe drogi powstają? Otóż z początku niezbędne jest wykonanie planów i wytyczenie właściwej trasy nowo powstałej drogi. Jakkolwiek nie wolno tak samemu sobie wyznaczyć trasy, a więc na początku konieczne jest wykonanie doświadczeń stabilności gruntów pod budowę.

Gdy dojdziesz do wniosku, że przydatne okazałyby się uzupełniające treści na opisywany temat, to kliknij tutaj oraz zobacz również pozostałe wiadomości (https://www.stokota.com/pl/naczepy-paliwowe/).

W przypadku, gdy analizy nośności gruntu dość dużo przekraczają właściwe parametry zalecane jest wytyczenie innej trasy albo zagęszczanie gruntów. Takowe zagęszczanie stosowane jest, aby w dalszym czasie inwestycji i w czasie właściwej eksploatacji zbyt szybko nie zniszczyć wybudowanej powierzchni.

inwestycje

Autor: titicat
Źródło: http://www.flickr.com/photos/titicat/3551332279/
Zagęszczanie oraz wzmacnianie gruntów (więcej ) polega na gnieceniu jak i obsypywaniu podłoża tak zwanym tłuczniem. To produkt powstały przez połączenie małych kamieni oraz mieszaniny piasku oraz cementu. Po wysypaniu na tłucznia konieczne jest jego porozrzucanie oraz ubijanie. Przy budowie dróg dość często używa się dużych i solidnych walców do rozbijania podłoża. W taki sposób wzmacnianie gruntu wynika poprzez nakładanie kilku warstw tłucznia.

W zależności od podstawowych parametrów substratu wykorzystuje się odpowiednią porcję wysypywanego materiału zagęszczającego. Żeby dobrać odpowiednią jego ilość po kolejnej wysypanej oraz utwardzonej warstwie sporządza się badania, które precyzują nośność gruntu. To niezwykle złożone i trudne analizy, stąd też osoba realizująca i parafująca się pod takowymi analizami powinna mieć wieloletnie doświadczenie i szereg kursów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*