W jaki sposób powinno się dbać o bezpieczeństwo podczas przechowywania oleju na opał w swoim domu.

Olej opałowy jest coraz popularniejszym rodzajem paliwa, jakie jest stosowane do ogrzewania domów jednorodzinnych i obiektów przemysłowych. Cechuje się wysoką energetyczną sprawnością, stosunkowo niskimi kosztami, a także uniezależnieniem od dostawców z zewnątrz.

Oparta na tym paliwie instalacja może być całkowicie niezależna, rzecz jasna przy założeniu że mieć będzie wystarczającą ilość paliwa, nie wymaga także ciągłej pracy, jak to ma miejsce przykładowo przy kotłach na węgiel i drewno. W każdym przypadku projektuje się ją tak, aby dostarczyć paliwo co najwyżej kilka razy w roku, a później jedynie korzystać z niego. Lecz cały czas nie można zapominać o jednej niezwykle ważnej rzeczy, to znaczy o tym, że taki olej to paliwo łatwopalne i będzie wymagać odpowiedniego poziomu zabezpieczenia. Trzeba go gromadzić w zaprojektowanych odpowiednio zbiornikach z atestem, w miejscach, gdzie nie będzie on miał styczności z ogniem. Więcej na .

nowoczesny zbiornik na olej opałowy

W jaki sposób trzeba dbać o bezpieczeństwo przy przechowywaniu oleju opałowego w domu?

Najistotniejszą rzeczą przy przechowywaniu tego paliwa jest przypilnowanie, żeby zbiorniki na olej zapewniały odpowiedni poziom zabezpieczenia przed rozlaniem, co w konsekwencji mogłoby prowadzić do zapalenia się (). Z tego też powodu robi się je z odpowiednich materiałów, najczęściej będzie to albo solidne tworzywo sztuczne, albo stalowa blacha. Przy stali przeważnie używane są dwa rodzaje zbiorników, to znaczy z jednym i dwoma płaszczami, różnią się one zabezpieczeniem przed rozlaniem.

Zbiorniki z jednym płaszczem będą wymagać, aby je instalować w specjalnych wannach, które zbiorą olej jeżeli zacznie się pojawiać jakaś nieszczelność. Zbiorniki z dwoma płaszczami nie posiadają tej wady, gdyż rolę zabezpieczenia stanowi druga zewnętrzna warstwa. Nowoczesne zbiorniki posiadają parę pożytecznych przy codziennym użytkowaniu funkcji i mechanizmów, przykładowo do nich należą alarmy (czytaj dalej alarmy Gdynia) które wykrywają wycieki czy sprawne filtry do paliwa (), dzięki jakim jest ono dobrze oczyszczane przed spaleniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*