Obowiązki wynajmującego

Jeśli wynajmujesz własne mieszkanie, zdecydowanie zastanawiałeś się, jaki rodzaj opodatkowania wybrać. Co prawda sporo osób wynajmuje swoje mieszkania bez płacenia podatku, jednakże raczej nie polecamy takiego wyboru, bo może to sprawić wielkie kłopoty.

Gotówka

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Wynajmujący są naprawdę różni, a jeśli poróżnicie się w jakiejś sprawie, taka osoba może wysłać na Ciebie donos do urzędu skarbowego. Wówczas musisz liczyć się z drobiazgowymi kontrolami i dużymi problemami, a również oczywiście koniecznością opłacenia zaległych podatków. Jeśli zatem nie chcesz mieć problemów, na pewno bardzo polecamy Ci podpisanie z wynajmującym umowy i zgłoszenie jej do urzędu skarbowego. Wtedy zostaniesz poproszony o wybór jednego ze sposobów rozliczania podatku.

metafora kredytu na mieszkanie

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com
Można rozliczyć podatek od najmu w taki sposób, że bez wątpienia nie będą one dużym obciążeniem dla Twojego budżetu. Po pierwsze dobrze wiedzieć, że podatek od najmu mieszkania można rozliczyć jako przychód osoby fizycznej jak ponadto jako przychód osiągany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli zdecydujesz się na którykolwiek z tych wariantów, wtedy musisz dokonać jeszcze jednego wyboru – możesz wybrać podatek obliczany ryczałtem albo podatek obliczany jako procent od Twoich dochodów. Najczęściej zawsze wybór w ogóle nie jest taki oczywisty i zależy przede wszystkim od wielu czynników – sprawdź kiedy musisz zapłacić podatek od wynajmu.

W przypadku jednego mieszkania będzie bardziej korzystne wybór opodatkowania procentowego, w przypadku drugiego zaś – zdecydowanie na odwrót.

Korci Cię, by zostawić drobną ocenę pod przeczytanym tekstem? Miej na uwadze to, że nawet krótki komentarz spod linku zostanie przez nas przestudiowany z radością.

Jeśli masz nieco czasu, niewątpliwie niezłym pomysłem będzie zgłoszenie się do doradcy podatkowego. Taka osoba bez wątpliwości doradzi Ci najbardziej efektywną w Twoim przypadku opcję. Jeśli masz w planach najem długoterminowy, niewątpliwie powinieneś zdecydować się na taką poradę. Nawet kiedy zainwestujesz w to mnóstwo pieniędzy, będzie to dla Ciebie bardzo korzystne. Dochody z regularnego najmu bez wątpliwości są tego warte – tym bardziej, że można zaoszczędzić naprawdę dużo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*