Jaki system podatku wybrać, w przypadku kiedy wynajmujesz mieszkanie

Możemy wybrać jeden z trzech rodzajów podatku, różnorodnie oprocentowanych. Jest to, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (stopa 8,5 proc.), podatek na zasadach łącznych (przeliczniki progresywne 18 i 32 proc.) i podatek liniowy (stawka 19 proc.). Dwa poprzednie dotyczą osób konkretnych, które nie mają przedsiębiorstwa.

Duża kawalerka ze ścianką działową

Autor: Unique Hotels
Źródło: http://www.flickr.com
Wpierw jesteśmy zmuszeni zadecydować, który sposób jest dla nas bardziej korzystny. Zazwyczaj jest to ryczałt, bo tu jest jedna, mniejsza stawka. W każdym przypadku musimy ocenić cenę mieszkania, nie kalkuluje się tylko kwota do należności na umowie. Jeżeli naliczamy ryczałt, mamy na uwadze przychód, to znaczy zyskane pieniądze, a w przypadku innych rodzajów dochód, czyli przychód zmniejszony o koszty jego osiągnięcia. Generalizując, uiszczając podatek od wynajmu na normach ogólnych, mamy możliwość od niego odliczyć koszty na naprawianie albo nowe umeblowanie. A jeśli wydaliśmy dużo, czasem kalkuluje się opłacić podatek na normach ogólnych. Odliczyć można też odsetki od kredytu hipotecznego. Przy obliczaniu podatku od wynajmu nie zapominamy pomyśleć o podatku od nieruchomości (Nieruchomości w krakowie) i amortyzacji nieruchomości, to znaczy tego, że jej cena pomniejsza się z biegiem lat co można odliczyć od podatku za wynajem (zobacz więcej na damdom.pl). Kiedy wykorzystujemy podatek od dochodów z najmu w odmianie zryczałtowanej, należy złożyć zeznanie na druku PIT-28 po zwieńczeniu roku skarbowego do 31 stycznia.

mieszkanie

Autor: Martin Pulaski
Źródło: http://www.flickr.com
Drugim trybem rozliczenia dochodów z najmu jest ich rozliczenie w sumie z dochodami ze stosunku pracy w rozliczeniu rocznym do 30 kwietnia. Do przychodów z wynajmu zaliczamy tylko komorne, bo stanowi on przyczynienie majątkowe wypożyczającego. Za to inne koszty, które ma zadanie opłacać najemca (czynsz do spółdzielni, zapłaty za media), nie są przychodem. W przypadku stawki podatku od wynajmu wypływającej z ustawy o podatku od osób fizycznych, mamy możliwość odliczyć koszty, które przekazaliśmy na to mieszkanie. Może się okazać, że koszty były tak wielkie, że wielkość podatku okaże się mniejsza niż według podatku zryczałtowanego. Stosowny do rozrachunku zysków z najmu mieszkania jest Urząd Skarbowy miejsca pobytu płatnika podatków, niezależnie od tego w którym miejscu jest obiekt najmu.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*